De woningnood is nijpend, maar het aantal leegstaande woningen neemt toe. Alleen al in Dordt steeg het aantal tot 555, in Zwijndrecht tot 140 en in Rotterdam zijn het er – schrikt u niet – meer dan 17.000. Laat ik u meteen uit de droom helpen dat het wegwerken van leegstand de woningnood kan oplossen. Helaas zal aanpak van leegstand zoiets zijn als wat druppels op een gloeiende plaat, zó groot is de woningnood. Je kunt, of in de huidige omstandigheden beter gezegd, móét ook zeggen; alle beetjes helpen, dus hier moet je wat mee.
In Rotterdam komt er nu een leegstandsverordening, want daar is opgemerkt dat het in drie andere grote steden van ons land werkt. Overigens hebben slechts 26 gemeenten in ons land zo’n verordening. Raar, als je beseft dat het dus écht helpt om eigenaren te verplichten leegstand na een half jaar te melden, op straffe van een boete van duizenden euro’s. Daarna worden ze gedwongen om met de gemeente te werken aan een oplossing, nieuwe bewoning dus. Iets dat elders werkt kan hier ook werken, maar zo simpel is het kennelijk niet. Of toch?
Feit is dat Zwijndrecht nu gaat onderzoeken of een leegstandsverordening een ‘effectief instrument’ is tegen leegstand en daarbij soms optredende overlast, criminaliteit en verpaupering. Nou, ik ben benieuwd hoe lang dat onderzoek gaat duren en wat het mag kosten. Een telefoontje naar een gemeente die er al ervaring mee heeft, lijkt me goedkoper. Pffff. Dordrecht had in de kopgroep kunnen zitten van gemeenten die lege woningen aanpakt, maar B&W lieten in maart 2022 na vragen van het CDA weten dat ze daar geen zin in hebben. Pffff.
Hopelijk is er boven in het Stadskantoor inmiddels wat voortschrijdend inzicht gekomen. Om dat te toetsen zou het CDA nog eens aan de bel kunnen trekken bij B&W. Met prietpraat als ‘wij zetten in op een goede relatie met pandeigenaren en zijn bereid om mee te denken over een goede oplossing’ komen speculanten echt niet in beweging. Een leegstandsheffing werkt dan beter, maar daar wil minister Mona Keijzer niet aan. Dan maar aan de slag met zo’n verordening, want – ik herhaal het nog maar eens – de woningnood is nijpend, dus alle beetjes helpen.
Thijs