DORDRECHT – De gemeente Dordrecht en Evides Waterbedrijf hebben een samenwerkingsovereenkomst gesloten voor de komende 30 jaar. Het doel van de overeenkomst is om een meetsysteem (Early Warning Systeem – EWS) op te zetten dat de mogelijke verontreinigingen in het diepe grondwater in beeld brengt. Hiermee willen beide partijen vroegtijdig en beter inzicht krijgen in de omvang en verplaatsing van verontreinigingen in het grondwater, om te voorkomen dat verontreinigingen op de lange termijn ook de grondwaterwinning kunnen bereiken. (Foto en Luchtfoto: Stolk Fotografie)

Via het EWS willen de gemeente en Evides inzicht krijgen in de kwaliteit van het ondiepe en diepe grondwater en kennis krijgen over de verspreidingsroutes van verontreinigingen en hoe lang deze erover doen om te verspreiden.

Verontreiniging
Het terrein van Chemours is verontreinigd en daarmee ook het grondwater onder de locatie. Sinds 1994 is een beheerssysteem actief om verspreiding van dit verontreinigd grondwater te voorkomen. In 2005 is een verbetering in het beheerssysteem doorgevoerd, toen bleek dat er toch verontreinigd grondwater heeft kunnen ontsnappen. Het gaat om verontreiniging met de stoffen VOCl (vluchtige organische chloorverbindingen), freonen (chloorfluorkoolstofverbindingen) en PFAS. Deze pluim aan verontreinigd grondwater verplaatst zich waarschijnlijk heel langzaam richting de grondwaterwinning bij Jeugddorp; een bron voor drinkwater voor inwoners van Dordrecht en omstreken. Naar verwachting duurt het nog minstens 120-500 jaar voordat deze verontreiniging de grondwaterwinning nadert.

Daarnaast kan verontreinigd rivierwater dat in het verleden in de diepe bodem is gedrongen ook een bedreiging voor de kwaliteit van de grondwaterbronnen vormen, evenals het doorsijpelen van verontreinigende stoffen vanuit de voormalige stortplaatsen Crayestein West en Oost.

Systeem
Het nieuwe monitoringssysteem brengt de locaties, verspreiding en stromingsroutes van verontreinigingen in kaart. Hiermee ontstaat inzicht in de snelheid en richting waarin verontreinigd grondwater zich beweegt, zodat tijdig de juiste maatregelen kunnen worden genomen om de grondwaterwinning bij Jeugddorp te beschermen. Er worden meerdere peilbuizen geplaatst op het eiland van Dordrecht om dit in beeld te brengen.

Bescherming
Met deze langdurige samenwerking zetten Dordrecht en Evides een belangrijke stap in de bescherming van de grondwaterwinning. Ook de provincie Zuid-Holland, verantwoordelijk voor het beschermen van de drinkwaterbronnen, juicht dit initiatief toe. De provincie neemt deze maatregel op in de gebiedsdossiers en bijbehorend uitvoeringsprogramma die dit jaar en volgend jaar worden geactualiseerd.