DORDRECHT – Gemeente Dordrecht riep in mei inwoners op om deel te nemen aan de wedstrijd ‘Heb jij de hoogste zonnebloem van Dordrecht?’. Deelnemers konden foto’s van hun zonnebloemen inzenden. Het doel was om met een leuke ‘staycation’ activiteit een bijdrage te leveren aan biodiversiteit in de stad. Familie De Gram kweekte afgelopen zomer een zonnebloem van maar liefst 4 meter en 8 centimeter. Hun geheim: veel water geven en goed ondersteunen met stokken.
Er kwamen bijna 30 inzendingen binnen bij de gemeente en met winnaars in zes categorieën is de zonnebloemwedstrijd geslaagd. Overal in Dordrecht staken zonnebloemen de kop op. De prijswinnaars hebben storm, hitte, droogte en slakken het hoofd moeten bieden om in de prijzen te vallen.
Heldhaftig
Eise Dijkstra’s zonnebloem haalde net niet de 4 meter. De vader van Eise had met spanbanden de zonnebloem vastgezet. Maar het mocht niet baten. Alle zonnebloemen in zijn tuin waren door de storm van augustus geknakt. Gelukkig had Eise het aantal centimeters en een foto van zijn zonnebloem doorgestuurd naar de gemeente. Met alle inspanningen heeft Eise de prijs voor ‘De heldhaftigste zonnebloemkweker’ gewonnen.
Sympathiekste zonnebloem
De prijs voor ‘De sympathiekste zonnebloem’ heeft Jeanette Domenie-Zwang in de wacht gesleept. ‘’We hebben van alles gedaan om de planten te beschermen tegen de slakken. We gingen zelfs na een regenbui ’s avonds de tuin in om slakken te rapen.’’ Het opmeten van de zonnebloem gebeurde met de nodige capriolen. Om de paar weken klom Jeannettes echtgenoot op het schuurdak om zo de zonnebloem op de meten. Dit elke keer tot groot vermaak van de buren.
Attente verzorger
De 10-jarige Fernando Regoort won de prijs voor ‘Meest attente verzorger’. Fernando is gek op tuinieren. In de achtertuin van zijn huis heeft hij een moestuintje gemaakt met onder andere radijs en tomaten. Zijn cavia’s eten daar graag een hapje van mee. ‘’Ik verklap de geheime formule voor een hoge zonnebloem niet, want volgend jaar doe ik weer mee’’, vertelt Fernando. Op 17 maart zaaide hij zijn zonnebloemzaden. Van alle stappen maakte deze tuinman in spé foto’s in maart, juni en juli.
Zonnebloemfan
Een van de meest enthousiaste inzendingen kwam van Rianne Bestman. Zij stuurde een verslag en uitgebreide fotoreportage van de zonnebloemsoorten in haar tuin. ‘’Wauw, ik en mijn gezin wisten niet hoe fantastisch zonnebloemen waren. Maar deze zomer waren wij in de ban van de zonnebloem! De bloemen worden druk bezocht door bijen en hommels. Kortom; het zijn waanzinnige bloemen!’’ Rianne heeft de prijs voor ‘Grootste zonnebloemfan’ gewonnen.
Bloeiende bloemknoppen
Tot slot was er een prijs in de categorie ‘Meeste bloemknoppen aan een stengel’. De 9-jarige Lucas Stok won deze prijs. Hij kweekte een spectaculaire zonnebloem met maar liefst 22 bloeiende bloemknoppen. Lucas is een bescheiden zonnebloemkweker en was blij met de prijs: voorjaarsbollen en een zakje zonnebloemzaad.