Ze snappen er helemaal niks van, onze vaderlandse Olympische sporters. En ik ook niet. Ons kabinet juicht met het volk twee weken mee bij de topprestaties en medailles van Team NL, maar heeft het plan om 45 miljoen euro te bezuinigen op sport nog altijd niet van tafel gehaald. Het is bijna hypocriet om te zien hoe bewindspersonen op de eerste rij zitten bij grote sportevenementen, op social media met loftuitingen strooien en zich in alle bochten wringen om duidelijk te maken dat ze sport echt ont-zet-tend belangrijk vinden, maar niet de daad bij het woord voegen.
Op deze plek uit ik al jaren mijn frustratie over de onderschatting van de betekenis van sport. Als kinderen van jongs af aan gemotiveerd worden om te gaan sporten lopen ze minder kans op overgewicht en daaraan verbonden kwalen, wat de zorgkosten drukt. Een sportend kind, zeker in team- of clubverband, ontwikkelt zich sociaal en maatschappelijk beter dan een games spelend leeftijdgenootje op zolder. En sporten is een alleraardigst alternatief voor overlastgevende of criminele activiteiten. Ach, we weten het eigenlijk allemaal wel.
Politiek is keuzes maken en wat betreft sport is mijn mening dus duidelijk; niet bezuinigen, maar extra investeren. Maar zet je het geld vooral in op breedtesport of topsport? Eigenlijk is dat geen keus. Gisteren startte de tweede etappe van de Tour de France voor vrouwen in Dordrecht en het binnenhalen van dat topsportevenement is duur. Dat geld kan niet naar breedtesport. Maar dit soort evenementen naar eigen stad en land halen motiveert (hopelijk met name jonge) mensen om ook zelf op de fiets te stappen. De mooie plaatjes van Dordt en de regio op internationale tv zal ook het dagtoerisme vast weer een zetje in de rug geven.
Over fietsen gesproken…FC Dordrecht gaat zijn bezoekers ook stimuleren om op de fiets te komen. De auto parkeren bij het stadion gaat namelijk een tientje kosten. Komende zaterdag om half vijf zullen we zien dat de parkeerplaatsen bij DFC, RCD en SC Emma en veel parkeerplaatsen in het Land van Valk en de Vogelbuurt vol met blik staan. Buurclubs en omwonenden worden daar niet vrolijk van. De sportvelden en parkeerplaatsen liggen in het te ontwikkelen Stadspark XL, waarvoor tientallen miljoenen euro’s klaar liggen. Maar zelfs dat geld gaat dit probleem niet oplossen, vrees ik.
Thijs.