DORDRECHT – Ben Corino schrijft iedere week voor Dordt Centraal over de politiek in Dordrecht en Drechtsteden. Deze week onder meer over de betrekkelijkheid van lokale issues tegen de achtergrond van de ontwikkelingen op het wereldtoneel.
Met de oorlogsberichtgevingen die ons dagelijks, soms per uur, bereiken uit Oekraïne worden veel kwesties in de dagelijkse Dordtse gemeentepolitiek betrekkelijk. Voormalig KGB-er, de berekenende schaker Poetin, die altijd nauwgezet verder dan drie zetten vooruit denkt, houdt de wereld in zijn greep met zijn ‘Oekraïne-schaakpartij’. Beetje bij beetje probeert hij het uiteengevallen oude Sovjetrijk weer, met behulp van kapitaal van de hedendaagse Russische adel, de oligarchen, bijeen te harken. Met een inval hier en een annexatie daar, ten koste van onschuldige mensenlevens. En telkens kwam hij ermee weg. Gewoon door tegenstander het Westen voor het blok te zetten. Slim, sluw en niet gehinderd door een geweten, bedreef en bedrijft deze proleet machtspolitiek zoals wij van meerdere voorbeelden uit de wereldgeschiedenis kennen.
Afschuw
Met zijn Oekraïne-oorlog heeft hij dit keer iets teweeg gebracht wat hij niet voorzag: eensgezindheid in het doorgaans verdeelde Europa. Oekraïne als David tegen Goliath, een ongelijk gevecht met verrassende wendingen en steunbetuigingen in de vorm van hulp voor de Oekraïners en wereldwijde maatregelen tegen Poetin en zijn oligarchen-adel. Burgemeester Wouter Kolff, geraakt door Poetins inval en oorlogsverklaring aan Oekraïne, sprak al vroeg onomwonden zijn afschuw uit. Solidair en betrokken met de Oekraïners hees hij de afgelopen week hun vlag op het Dordtse stadhuis. Hij roept de inwoners op om spullen te doneren voor de vluchtelingen.
Lastige dame
Gemeenteraadslid en lijsttrekker van de lokale partij MOEDD, Loudy Nijhof, gaat nog een stapje verder. Getroffen door de grote vluchtelingenstroom uit Oekraïne roept zij haar mederaadsleden en raadsleden in het land op om als zij een kamer over hebben, deze voor tijdelijke opvang ter beschikking van een vluchteling. Een geen-gelul-maar-poetsen-politica die zelf een kamer beschikbaar stelt. Ach, zal de criticaster denken, ‘het is de tijd van de gemeenteraadsverkiezingen’ en haar partij staat er in de peilingen niet goed voor, dus een mooi gebaar om de aandacht van de kiezers te trekken. Bij menig politicus zou ik bij zo’n actie mijn vragen hebben. Maar niet bij Loudy Nijhof, die ik in de loop van haar gemeenteraadsperiodes heb leren kennen als een betrokken en kritisch gemeenteraadslid. Steekt haar nek uit om de misstanden in de jeugdzorg aan de kaak te stellen. Een lastige dame voor de desbetreffende portefeuillehouders. Maar ook als iemand die zich vastbijt in de onderwerpen waar zij voor staat, met kennis van zaken. Met zoveel kennis van zaken dat zij inhoudelijk niet altijd meer te volgen is voor haar mederaadsleden. Een pitbull-terriër die niet loslaat waarin zij zich heeft vastgebeten. Met altijd weer, niet aflatend, die lastige inhoudelijke vragen. Weet wethouders en ambtenaren horendol te maken met haar feitelijke kennis van zaken.
Armoede
Tja, met deze ‘kamer ter beschikking stellen-oproep’ treedt zij buiten de lijnen van wat wij van politici gewend zijn. Als altijd bevlogen en welgemeend en niet met de berekenende bedoeling om hier extra kiezerszieltjes voor zich te winnen. Nee, zij vindt het en doet het gewoon. Punt uit. Bevlogen en betrokken zijn ook die vrijwilligers die zich inzetten voor het Platform tegen Armoede Drechtsteden. Zij zagen dat sinds de laatste gemeenteraadsverkiezingen het aantal inwoners onder armoedegrens in Dordrecht verdubbeld is. Van vier- naar achtduizend inwoners in onze stad. Zij maken zich zorgen over de stijgende energierekeningen. En vrezen gevolgen van de Europese maatregelen in verband met Poetins inval in Oekraïne. Ongetwijfeld zal dit donderdag in het politiek debat in de Buitenwacht met de politieke partijen en toehoorders ook aan de orde komen. Maar ja, nog niet alle zestien partijen hebben zich aangemeld, begreep ik van de organisatie.
Deze week in Studio De Witt
Iedere zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur is Studio De Witt te horen op Drechtstad FM en Papendrecht FM. Ben Corino behandelt in het eerste uur de actualiteiten. Dat uur wordt afgesloten door de Dichter van Dienst, deze week Stadsdichter Juno. In het tweede uur staat een hoofdgast centraal. Morgen is dat Pieter Bekkers, voorzitter van het nieuwe Dordts Woongenootschap. Aan de Politieke Stamtafel in uur drie meer politieke achtergronden. En een nieuwe Brief aan Johan. Diana Gerritsma richt zich hierin wekelijks tot Johan de Witt over een actueel thema.