DORDRECHT – Ben Corino doet wekelijks voor Dordt Centraal verslag vanuit de lokale en regionale politiek. Deze week had hij het druk met het aflopen van nieuwjaarsrecepties en was hij bij een commissievergadering in het Stadskantoor waarbij de publieke tribune vol zat met voetbalfans. 

Bij de start van het nieuwe jaar en de beëindiging van het politieke kerstreces volgden de traditionele nieuwjaarsrecepties in de gemeentehuizen van de Drechtsteden en in het mooie oude stadhuis van Dordrecht. In Zwijndrecht sprak burgemeester Hein van der Loo in zijn nieuwjaarstoespraak van een rustige jaarwisseling. Maar toch werd ook in zijn gemeente de brandweer gehinderd om zijn werk te doen. Ook de Sliedrechtse burgemeester Bram van Hemmen ontkwam er niet aan om melding te maken van incidenten. In Dordrecht was er, zo vertelde burgemeester Wouter Kolff, toch weer zo’n 60.000 euro aan schade aan publieke eigendommen. Kortom, langzaam maar zeker rijst de vraag in de politiek waar men de grens moet stellen. Hoelang tolereren we de kwalijke gevolgen die voortkomen uit, wat wij zo mooi noemen, tradities? De tegenstanders van het vuurwerk winnen terrein met argumenten als dierenleed, milieuvervuiling en lichamelijk letsel als gevolg van met name illegaal zwaar vuurwerk.

Vuurwerkverbod

Burgemeester Bram van Hemmen stelde een eerste stap voor. Geen totaalverbod op vuurwerk, maar illegaal vuurwerk onder de wapenwet plaatsen. En bij overtreding hier zware straffen op zetten. Rotterdam, de stad van niet lullen maar poetsen, gaat een paar stappen verder. Vanaf dit jaar geldt er in de Maasstad een totaal vuurwerkverbod. En Dordrecht? Hier worden voorzichtige stapjes gezet door gebieden zoals de binnenstad als vuurwerkvrije zone aan te merken. De politiek worstelt met het vuurwerk, zoals zij ooit worstelde met de uitwassen van voetbalhooligans en nog worstelt met maatschappelijk huftergedrag.

Ondergewaardeerd

De aanpak ervan vergt visie, daadkracht en politieke lef. En aan dat laatste schort het nog al eens in de politiek in het algemeen. Ook in de Dordtse gemeentepolitiek. In zijn nieuwjaarstoespraak sprak Kolff over trots zijn op de stad en haalde hij mooie dingen aan die plaatsvonden in 2019. Maar, zo stelde hij, dat het niet altijd makkelijk is om tot een minderheidsgroepering te behoren. Jood of moslim te zijn. Of homo. Of tot een beroepsgroep te behoren die gewaardeerd en tegelijkertijd ondergewaardeerd wordt. Hij noemde de leraren, politie, verpleging en politici. Maar ook de supporters van FC Dordrecht.

Openluchtmuseum

Die laatste groep liet zich afgelopen woensdag in positieve zin zien en horen in het Stadskantoor. Daar stond bij de commissie Sociale Leefomgeving de vernieuwing van Sportpark Krommedijk, en daarmee van het FC Dordrecht-stadion, op de agenda. De club worstelt al zo’n veertien jaar met colleges over de vervanging van het huidige stadion, dat rijp is voor het openluchtmuseum. Het is de stroperigheid van het proces, de onduidelijkheid die de beleidsmakers van de club ervaren wanneer zij in gesprek zijn met het college. Dat frustreert. Het is, zoals algemeen directeur van FC Dordrecht Hans van de Zeeuw het verwoordde: ’waar een wil is een weg’. En in mijn ogen geldt voor stroperige processen dat de politieke wil ontbreekt, en er dus ook geen weg is. Tenzij men eindelijk eens, onderbouwde, klare taal gaat spreken. Niet lullen, maar poetsen!

Een groen-witte publieke tribune, woensdag op het Stadskantoor. (Foto: Thymen Stolk)

 

Deze week in Studio De Witt

Zaterdag 11 januari ontvangt Ben Corino Renate de Feo-Dudok als hoofdgast in zijn radioprogramma Studio De Witt. Zij was van april 2018 tot december 2019 gemeenteraadslid voor de SP in Dordrecht. Noodgedwongen moest zij afscheid nemen van de gemeenteraad, omdat haar gezondheid haar hiertoe dwong. Eerder dit jaar onderging zij een zwarte operatie aan haar rug. Zij lijdt ook aan de slopende zenuwziekte MS. Fysiek en mentaal was dit alles voor haar niet meer te combineren met het raadslidmaatschap.  Ook voor haar werk heeft dit verregaande consequenties. Haar werkzaamheden als ambulanceverpleegkundige in Rotterdam kan zij ook niet meer uitoefenen. Met Renate gaat Ben Corino in gesprek over haar werk in de gezondheidszorg, haar raadslidmaatschap en haar maatschappelijke betrokkenheid.

In het tweede uur is er aandacht voor de actualiteit van deze week uit Dordrecht en de Drechtsteden. Dichter van Dienst is Wim Jilleba.

In het derde uur meer actualiteiten aan de Politieke Stamtafel, nieuwjaarsinterviews met burgemeesters Wouter Kolff en Hein van der Loo en verder interviews met Hans de Zeeuw van FC Dordrecht, de voorzitter van de supportersvereniging van die club en wethouder Marco Stam over de vernieuwing van het stadion.