DORDRECHT – Wethouder Rik van der Linden (Duurzaamheid) heeft de eerste drie Innovatie Cheques uitgereikt voor innovaties die van Dordrecht een slimme duurzame stad moeten maken. Het bedrijf SenseFox kreeg de prijs, omdat zij een sensor maken die meet hoe vol een vuilcontainer is. Op dit moment is er een pilot met een container dichtbij een hangplek van jongeren in de stad. De sensor blijkt goed te werken en de vuilophaalwagen komt alleen voorrijden als de container vol zit. (Foto en video: Thymen Stolk)
Woordvoerder van Smart City Dordrecht, Lineke Schouwstra vertelt dat de sensor ervoor zorgt dat er veel minder onnodige ritten met de vuilniswagen plaatsvinden. Dat scheelt in de logistieke werkzaamheden, drukte op de wegen in de stad maar bovenal in uitstoot van uitlaatgassen. Ook is er veel minder kans op zwerfvuil wanneer de container eerder vol zit dan verwacht. De andere twee cheques die Van der Linden uitreikte, gingen naar Aqitec die een slib robot maakt, en uHoo die met studenten van Da Vinci een app aan het ontwikkelen is waarmee luchtkwaliteit gemeten kan worden. De app meet negen factoren in de lucht zoals luchtvochtigheid, warmte en vervuilende stoffen. Deze zullen via een dashboard op een smartphone af te lezen zijn. De slibrobot is een hele kleine robot die slib in sloten en moeilijk bereikbare plaatsen loswoelt. Vervolgens kan het slib eenvoudig opgezogen worden. Hierdoor zijn geen grote graafmachines nodig die regulier voor het baggeren van slib worden ingezet.
Negen ton
Bijzonder aan de plannen is de manier waarop slimme technologie wordt gebruikt om problemen op te lossen, dan wel werk dat moet worden gedaan efficiënter uit te voeren. Om innovaties te stimuleren heeft de gemeenteraad eind vorig jaar het Innovatiefonds opgericht. In totaal is ruim 900.000 euro beschikbaar. Iedereen, ook particulieren en bedrijven van buiten Dordrecht, mag projectvoorstellen indienen. Een van de hoofdvoorwaarden is echter dat het project in Dordrecht wordt uitgevoerd. “Wij willen een proeftuin zijn voor technologische innovatie”, legt wethouder Rik van der Linden uit. “Daar ligt naar ons idee de toekomst. Hoe kun je met nieuwe technologie of met slimmer gebruik van bestaande technologie, efficiënter inspelen op wat er in de stad gebeurt of nodig is.” De hoogte van de uitgereikte prijzen verschilde en bij het ene project gaat het om een subsidie en bij het andere om een lening om de ontwikkeling van de technologie te stimuleren.


