Elisa Kuster woont ongeveer op Sportpark Krommedijk. In de weken dat FC Dordrecht thuis speelt, doet ze verslag van de (sportieve) stand van zaken:
Bijgeloof komt veel voor in de voetbalwereld. Je hebt spelers die schijnbaar in de onderbroek van hun vrouw het beste presteren, je hebt spelers die een heel ritueel hebben om hun veters vast te knopen en je ziet af en toe een voetballer het gras aanraken voordat ze mogen aftrappen. Supporters zijn soms ook bijgelovig. Je hebt mensen die een bepaald petje dragen op een wedstrijddag, alleen groene M&M’s uit de pot grissen en jarenlang droeg ik een paar geluksokken, totdat we een paar keer achter elkaar verloren.
Vrijdag speelt FC Dordrecht in eigen huis tegen de beloften van AZ. Het is die dag vrijdag de dertiende. Voor alle spelers en supporters met een bijgeloof een datum om rekening mee te houden. Want als je al afhankelijk bent van vaste rituelen om een wedstrijd te spelen of bij te wonen, wat moet je dan doen op een dag die bekend staat als een ongeluksdag? “Loslaten”, zou je als nuchtere Dordtenaar natuurlijk zeggen. Als dat zo makkelijk was, dan zouden heel wat oorlogen voorkomen kunnen worden. Een bijgelovige krijg je namelijk niet zo makkelijk van zijn of haar overtuiging af. Johan Cruijff wilde alleen met rugnummer 14 spelen. Je zou denken dat-ie het met een ander nummer ook best goed zou doen, maar daar was hij zelf niet zo zeker van. En onzekerheid is voor een voetballer misschien nog funester dan bijgeloof.
Ik las ergens dat er volgens de verzekeringsmaatschappijen op vrijdag de dertiende veel minder ongevallen worden gemeld. Kennelijk zijn mensen bewust of onbewust op die dag net wat voorzichtiger. Dat vrijdag de dertiende een ongeluksdag zou zijn kunnen we op de Krommedijk ook weerleggen door gewoon te winnen. Kan je voortaan in je eigen onderbroek de rest van de M&M’s opeten.
Vrijdag 13 maart 20.00 uur: FC Dordrecht – Jong AZ.