DORDRECHT – Eindelijk is er een doorbraak in de jarenlange juridische strijd rond de Stort van Troost. De gemeente Dordrecht koopt de Polder Stededijk in de Sliedrechtse Biesbosch, waarin de stortplaats ligt, voor het symbolische bedrag van een euro. Na de zomer wordt gestart met de sanering. Het Rijk betaalt de kosten.

In de jaren ’80 werden er grote hoeveelheden chemisch afval van de petrochemische industrie gestort. De vieste plek van Nederland werd de 16 hectare grote stortplaats genoemd. Dat is niet waar, zegt Rob Mank van Stadsontwikkeling. Je kunt er met een gerust hart rondlopen. De vervuiling zit onder meters schone grond weggestopt. “Er is geen risico op besmetting.” Uit monitoring blijkt dat de giftige stoffen zich ook niet verder verspreiden. De natuur breekt benzeen langzaam af. De stortplaats wordt tijdens de sanering ook niet afgegraven. Dat zou rond de 80 miljoen euro kosten en dat geld is er niet. Er is voor gekozen om de sloot rond de stortplaats te verdiepen en verbreden, om te voorkomen dat er iets weg kan stromen naar rivier. Daarnaast wordt met een natuurlijk plantenfilter (helophytenfilter) het oppervlaktewater gezuiverd. Deze aanpak kost, inclusief het nog enkele jaren monitoren, tussen de negen ton en een miljoen euro. Dit bedrag wordt door de landelijke overheid betaald. Het is nu al mogelijk om er te wandelen, maar volgend jaar is de Polder Stededijk openbaar toegankelijk gemaakt en wordt het 40 hectare grote gebied toegevoegd aan het natuurgebied Sliedrechtse Biesbosch. Het is dan alleen per boot bereikbaar.

Failliet

Verantwoordelijk wethouder Sleeking is tevreden met de uitkomst. “Hier zijn heel veel mensen lange tijd mee bezig geweest. Uiteindelijk hebben we de kosten niet kunnen verhalen op de vervuiler, maar we zijn een flinke stap verder.” In 2008 bood de gemeente nog een miljoen voor de polder. Eigenaar EPS (Exploitatie Polder Stededijk) vond dat een ‘grijpstuiver’ en ging niet op het bod in. Toen de gemeente drie jaar later met dwangsommen begon te dreigen liet EPS zich failliet verklaren. Uit de boedel is de polder nu voor een euro aangekocht. Bij die prijs is het haventje niet inbegrepen. Dat is aangekocht als parkeerhaven door een Sliedrechts baggerbedrijf.