DRECHTSTEDEN – Deze week is vlakbij de Spieringsluis de eerste levende ringslang van de laatste decennia in de Brabantse Biesbosch gezien. Boswachter Harm Blom is heel erg blij: “We wachten al jaren op de terugkeer van de Ringslang in De Biesbosch. Het is hier een perfecte leefomgeving voor het mooie en onschuldige reptiel. Het is zeker enkele decennia geleden dat er ringslangen hier gezien zijn. Een prachtige waarneming dus van deze levende slang!”

Harm vervolgt: “We kregen een melding van de slang en vervolgens verschillende foto’s van het levende dier. Ook de jachthaveneigenaar bevestigde het verhaal van de slang zodat we er van uitgaan dat het klopt. De mensen die het dier rond hun boten zagen zwemmen schrokken zich een hoedje. Toen we hun foto’s zagen, werden wij juist heel erg blij. We hopen zo op de terugkeer van ringslangen in ons natuurgebied. Ringslangen komen nog wel voor in de Alblasser- en Krimpenerwaard, maar zijn hier dus al heel erg lang niet gezien. Of de slang zelf de tocht heeft ondernomen naar De Biesbosch? Dat betwijfelen we. Dat zou een zoektocht van weken zijn geweest. Mogelijk is de slang meegelift met een schip dat recent in de Krimpenerwaard is geweest en is ze aan boord geklommen.”

Ongevaarlijk

“We vermoeden aan de lengte te zien, dat het om een vrouwtje gaat. We denken echter niet dat ze eieren bij zich heeft, want dan zou ze dikker moeten zijn. De kans dat ze hier al een nest heeft, is heel erg klein. We houden het voorlopig op deze ene ringslang. Het zijn echter schuwe dieren, dus uitgesloten is het niet dat we een andere soortgenoot hebben gemist. Mogelijk weet ze een mannetje deze kant op te lokken. De ringslang leeft van kikkers en kleine visjes. Deze slangen zijn absoluut niet giftig en ook niet agressief. Als je een ringslang zou oppakken dan is zijn enige, maar doeltreffende afweer, dat hij een flinke stank afscheidt uit zijn klieren.”