REGIO – De daling van het aantal corona-besmettingen in Zuid-Holland Zuid is goed ingezet, zei voorzitter Wouter Kolff van de Veiligheidsregio ZHZ vandaag. Lange tijd hoorde deze regio bij de regio’s met het hoogste aantal besmettingen. Inmiddels staan we op nummer 12. “Toch zouden we willen, zeker met het oog op de opmars van de Britse variant, dat die daling net als vorig voorjaar scherper was. We zien het licht, maar zijn zeker nog niet uit de tunnel.” (Archieffoto: Thymen Stolk)
De cijfers gaan inderdaad de goede kant op, zegt GGD-directeur Cees Vermeer. “We zitten nu op 160 besmettingen op 100.000 bewoners per week. Dat getal is zeven keer hoger geweest. En ondanks de opmars van de UK-variant, inmiddels goed voor 50 tot 60 procent van de besmettingen, lukt het ons toch om het absolute aantal positieve uitslagen omlaag te krijgen. Zonder maatregelen hadden we een heel andere situatie gehad. Deze blijven voorlopig ook belangrijk. De druk op de zorg daalt, maar langzaam, en de prijs die patiënten betalen vanwege uitgestelde reguliere zorg is hoog.”
Testmoe
De testcapaciteit is in december fors vergroot, vertelt Vermeer. “Die is in een maand bijna verviervoudigd van 35.000 naar 130.000 per dag. De vraag is nu vele lager. Hoe dat komt, weten we niet zeker. Mogelijk zijn mensen na bijvoorbeeld twee of drie negatieve test ‘testmoe’ geworden. Of ze denken: ik zit toch de hele dag thuis, dus laat maar zitten. Ons advies blijft: laat je testen bij klachten!” Er wordt ook gewerkt aan het inzetten van snelle antigeentests (“absoluut waardevol bij het testen van grotere groepen”) en in Gorkum start een pilot met de blaastest, meldt Vermeer. Bij een negatieve uitslag is er geen sprake van besmetting. Bij een positieve test volgt een reguliere test ter controle.